Коли обрізати туї: поради та правила для садівника
Обрізка туї – це чудова можливість надати дереву привабливої форми, зробити його прикрасою будь-якого подвір’я, саду чи парку. Проте правильна обрізка туй допомагає ще й в формуванні здорової та розкішної крони, що знижує ймовірність розвитку захворювань та інших неприємних ситуацій.
Попри те, що туя не є вибагливою рослиною, вчасність та правильні проведення обрізання є вкрай важливою. За невмілого проведення цієї процедури можна завдати непоправної шкоди або просто вбити дерево. Щоб цього не сталося, довіряйте роботу професіоналам та дотримуйтеся порад фахових садівників Dendro Protect.
Коли проводити першу обрізку?
Молоді рослини, яким ще не виповнилося 2 роки обрізати вкрай не рекомендовано, це їх може просто вбити. Краще до цієї процедури підійти на 2-3 році життя, коли вона вже повністю вкоренилася, адаптувалася. Якщо говорити про сезон, коли можна стригти туї, то краще за все це робити ранньою весною. Але проводити санітарну обрізку бажано двічі на рік для здорового розвитку рослини. Перший раз на початку весни, другий раз восени, до настання холодів.
Щоб підстригання туй призвело до формування бажаної форми й привабливого вигляду рослини, потрібно перед першим обрізанням зорієнтуватися щодо особливостей її зовнішнього вигляду. Варто зважати на те, що у неї немає сплячих бруньок, тому якщо відразу зрізати всю зелень, рослина загине. Таким чином оптимально потрібно залишити не менше 2/3 зелені, що допоможе в формуванні привабливої крони.
Експерти радять використовувати садові рукавички та захисний одяг, тому що процес підстригання супроводжується виділенням великої кількості смоли, яку дуже важко видалити з тканини. І головне – використовувати лише гострий, заточений садовий інструмент. Так зменшується травматичність, ймовірність неправильної стрижки, що може призвести до небажаних наслідків. А ще леза бажано дезінфікувати перед кожним обрізанням.
Коли обрізати туї – восени чи навесні
Дозволяється обрізка туї весною, коли середньодобова температура повітря вже декілька днів тримається на позначці більше ніж 4 градуси тепла. Оптимально за часом це початок квітня, проте іноді весна буває ранньою, тоді треба дивитися індивідуально.
Спочатку рослину потрібно добре оглянути, виявити пожовклі, відмерлі гілки для їх видалення. Важливо не пошкодити молоді гілочки, що може стати на заваді нормального формування крони. Але, щоб уникнути «уваги» шкідників, експерти рекомендують зрізати ще декілька здорових пагонів. Оптимально обирати ті, які не зашкодять формуванню гарного зовнішнього вигляду.
Професійна обрізка туй восени допоможе підготувати рослину до зими. Зрізують як сухі, так і живі гілки, орієнтуючись на бажаний тип крони. Проте у цей період важливо правильно обрати час для осінньої обрізки. Все залежить від регіону. Оптимально обрізати туї, коли температура не нижче за +5-7°С. В теплих регіонах час підготовки до зими можна перенести на середину жовтня, початок листопада. Проводити процедуру виключно за сухої погоди!
Увага на тип рослини
Щоб чистка туй пройшла максимально успішно, потрібно розібратися з типом рослини. Кожен варіант має свої особливості, які потрібно враховувати при правильному догляді. Серед основних моментів можна виділити:
- сорт «Смарагд» завдяки своїм характеристикам практично не потребує додаткової обрізки;
- туя «Брабанд», яка при стрижці має ефектний вигляд, без професійного догляду стає пухкою та перетворюється на звичайну садову рослину;
- сорт «Коломна» підходить для формування високої колони або конусу, тут важливо врахувати, що потрібно постійне зрізання верхівки, що потребує використання спеціальних інструментів;
- якщо є бажання прикрасити ділянку деревами у вигляді куль, є сенс обрати сорти «Тедді» або «Даніка».
Додатковий момент: рослини, які не мають постійного доступу до прямих сонячних променів, відрізняються скромною кроною, тому часта обрізка їм не потрібна. І навпаки, якщо рослина росте під сонцем, то формувати крону потрібно мінімум 2 рази на рік. В ідеалі періодично підтримувати форму за допомогою гострого, продезінфікованого секатора.
Підстригання туй – поради експертів
Щоб догляд за садовими рослинами призводив до позитивного результату, садівники радять прислухатися до наступних порад, коли обрізати туї:
- оптимальний період – це весна, проте якщо з різних причин стрижка не проводилась, то до середини літа варто провести санітарне оброблення – прибрати відмерлі гілки та ті, що безладно стирчать;
- для догляду краще обирати похмурий день, сухий – адже після дощу є великий ризик зараження рослини, а на сонці гілки можуть пожовтіти;
- верхівку заборонено обрізати на понад 15%, адже це може призвести до пошкодження зрілої деревини, а значить верх так і залишиться пласким;
- після обрізки обов’язково потрібно використати спеціальні добрива для зростання та формування здорової крони, добре було б розпилити мінеральні препарати.
Професійний догляд за садом від фахівців Dendro Protect
Вичерпна інформація, коли можна обрізати туї, доступна сьогодні назагал, проте не всі можуть нею правильно скористатися. Якщо у вас бракує відповідних навичок, звертайтеся по допомогу професіоналів – фахівців Dendro Protect. Професійна стрижка кущів, дерев доступна за цілком адекватною ціною!