Обробка саду восени: з якими шкідниками боротись та які засоби використовувати

Обробка саду восени: з якими шкідниками боротись та які засоби використовувати

Обробка саду восени спеціальними препаратами припадає на кінець вересня – початок жовтня, після того, як дерева, кущі скинуть листя. Такі профілактичні заходи необхідні для захисту рослин від шкідників – комах, попелиці, грибка, плісняви. Крім того, у рослин підвищується імунітет, знижується чутливість до збудників різних хвороб, вони легше переносять сезонні стрибки температур, морози.

Для чого потрібна обробка саду восени?

Більшість садівників, власників прибудинкових територій займаються підготовкою ділянки до зимівлі, використовуючи стандартні методи: обрізання гілок, прибирання опалого листя, мульчування. Проте такі процедури захищають рослини частково, адже в сучасних умовах поширення хвороб цього недостатньо.

Обробка саду осінню проводиться для того, щоб якнайменше хвороб і шкідників залишилося на зимівлю. Звісно, майже неможливо однією обробкою викорінити одразу всіх, проте до цього можна прагнути. І успіх тут залежить від препаратів, кожен з яких впливає на шкідників та патогени у різній стадії розвитку. Правильно підібраний комплекс з різних препаратів зробить ваш сад набагато чистішим, здоровішим. Відповідно, навесні залишиться обробити рослини вже від того, що в результаті зуміло перезимувати.

На сьогодні осіння обробка саду спеціальними речовинами, складами є обов’язковою, вона виконує наступні функції:

  1. Знищує комах, запобігає їх появі. Крона дерев, чагарників створює сприятливі умови для появи й розвитку шкідників. У період в'янення живність відкладає личинки, які взимку переходять у режим сплячки та активізуються весною.
  2. Запобігає виникненню інфекцій. Опале листя під час гниття перетворюється на розсадник інфекційних захворювань, які призводять до погіршення імунітету рослини, її зараження.
  3. Захищає від гризунів. Під купою листя утворюється зручний простір для шкідників від несприятливих погодних умов. Миші використовують це місце для формування гнізд. Осіння обробка саду від шкідників дозволяє знищити гнізда, уникнути поширення гризунів.

Необхідний догляд за садом восени

За літо на кущах і деревах встигають з'явитися непрохані гості, до рослин причіплюється грибкова інфекція. Тільки наприкінці літа листя вже саме по собі непоказне, з’являються перші ознаки інфекції або наявності шкідника. І щоб не дати їм перезимувати й атакувати сад навесні, потрібна правильна обробка дерев восени. Так, наприкінці вересня-жовтня, коли температура повітря знизиться, але ще триматиметься на позначці близько +5°С, потрібно провести оброблення від грибкових інфекцій, зимуючих стадій комах-шкідників. Дуже важливо, щоб температура повітря була при цьому плюсовою, не опускалася нижче нуля до повного висихання поверхні оброблених рослин.

Дерева, чагарники, лозу можна обробити 3% бордоською рідиною з додаванням інсектицидів. Однак не варто захоплюватися цією сумішшю. Особливо якщо влітку кілька разів обробляли препаратами, що містять мідь. Надлишок міді у ґрунті не всім рослинам подобається, та й людині він не потрібен.

Найкраще осінній сад обробити сумішшю з 5-7% розчину залізного купоросу та 3-5% розчином сечовини. Обидва компоненти не мають токсичної дії, не накопичуються у ґрунті, але результативно знищують спори грибів, шкідливих комах. Тому обробка саду восени залізним купоросом є дієвою та безпечною.

Важливо! Якщо на деревах залишилося останнє листя, то обробляти потрібно і його. Не зважайте на те, що за кілька днів воно почорніє, відвалиться. Головне, що можлива інфекція в листві також була знищена.

Дуже важливо! У жодному разі не обробляти розчином сечовини вічнозелені, хвойні рослини! Сечовина в такій концентрації спалить листя або хвою! Так ви зіпсуєте свої рослини.

Напередодні настання зимових холодів, можна вибрати зручний сонячний день, щоб зробити побілку садових дерев. Цим ви вбережете рослини від можливих морозобоїн та сонячних опіків. Фарбувати рекомендується основний стовбур, основи скелетних гілок. Використовувати можна як самостійно приготовану побілку, так і готові дієві склади.

Чим проводиться обприскування, обробка саду осінню?

Асортимент сучасних засобів вражає, а тому щоб ваш догляд за садом восени пішов на користь рослинам, варто добре розумітися на препаратах, правильно їх добирати під тип рослин, їх проблеми, особливі кліматичні умови. Якщо ви не впевнені в виборі, краще довірити цю справу професіоналам.

Умовно найвідоміші препарати для оброблення саду можна поділити на такі категорії:

  1. Азотисті сполуки. Найчастіше використовується в цьому випадку сечовина, а точніше її розчин. Починають оброблення листяних дерев зі слабкого розчину й закінчують більш міцним. Молоді саджанці дерев починають обприскувати сечовиною ще до опадання всього листя.
  2. Залізний купорос. Популярний засіб, підходить для більшості плодових дерев. Широке застосування продиктоване його ефективністю проти шкідників, грибів, а також потребою рослин у залізі.
  3. Мідний купорос. Давній фунгіцидний засіб, що працює проти борошнистої роси, парші, моніліозу, інших хвороб. Цілком логічним буде повторити обробку мідним купоросом ще й навесні. Концентрації й дози сильно відрізняються від віку дерев, їх типу. Комбінація мідного купоросу з вапном називається бордоською рідиною.
  4. Специфічні фунгіциди. Цілеспрямовані сучасні засоби проти шкідників із високою ефективністю. Сфера застосування, доза, концентрація, режим використання повинні суворо відповідати інструкції, рекомендаціям виробника. Деякі фунгіциди категорично заборонено застосовувати до збирання плодів.
  5. Специфічні інсектициди. Ці отрути розроблені проти комах, інших тварин-шкідників. Застереження та особливості застосування аналогічні фунгіцидам, варто суворо дотримуватися інструкції.

Догляд за садом вимагає не лише значних фізичних затрат та часу, а й розуміння особливостей препаратів, правил і термінів їх використання, призначення. Тому якщо ви не бажаєте ґрунтовно вивчати цю тему, звертайтеся за допомогою до спеціалістів – фахівців Dendro Protect. Кваліфіковані садівники з багаторічним досвідом та ґрунтовними теоретичними знаннями нададуть послуги з комплексного обслуговування садів.