Стовбурові шкідники ялинки
Стовбурові шкідники ялинки
Стовбурові шкідники – це комахи, які відкладають яйця в кору чи під кору стовбурів, гілок, в іноді кореневих лап дерев. Із яєць вилуплюються личинки і прогризають ходи під корою та в деревині. Внаслідок цього порушується надходження води та поживних речовин від коренів у крону й дерево гине. Стовбурові шкідники заселяють переважно дерева, які ослаблені різними чинниками – пожежею, вітром, унаслідок коливання рівня ґрунтових вод, механічних пошкоджень, непридатних для дерева ґрунтових умов.
Також ці комахи заселяють зрубані дерева та їхні частини з достатньо свіжим лубом. Кожен вид комах має певні вимоги до якості дерева, яке він може заселити й вигодувати своє потомство.
Найбільш небезпечними для здоров’я дерев є шкідники, які спроможні заселяти майже здорові, тимчасово ослаблені дерева, що без втручання цих комах могли б за сприятливих умов одужати. Таких шкідників називають агресивними. Їхня шкідливість збільшується за рахунок того, що вони заподіюють додаткову шкоду дереву під час так званого додаткового живлення, яке необхідно жукам, щоб вони могли паруватися та відкладати яйця. Третя складова шкоди від стовбурових шкідників полягає в тому, що разом із ними під кору потрапляють різні небезпечні гриби, бактерії, нематоди та інші організми, які прискорюють ослаблення й загибель дерева.
Агресивні стовбурові шкідники заселяють дерева першими, відкладають яйця під кору, з яєць вилуплюються личинки та прогризають довгі ходи. В кінці ходів личинки лялькуються, а через певний час із лялечок вилітають жуки нового покоління. Якщо ослаблених дерев багато, виникає так званий осередок масового розмноження стовбурових шкідників. Їхня чисельність багаторазово збільшується, й вони починають нападати не тільки на ослаблені дерева, але й на сусідні здорові. Спочатку дерево заливає жуків живицею, а потім опір слабшає, й напади шкідників мають успіх. Ослаблені дерева заселяють менш агресивні шкідники, які прискорюють їхню загибель. Види, які заселяють сухостійні дерева (не плутати з вітровальними чи свіжозрубаними!!!), не є небезпечними для живих дерев.
Найбільш небезпечним стовбуровим шкідником ялини є короїд-типограф (або короїд-друкар). Він зимує у лісовій підстилці або під корою й вилітає у другій половині квітня, приблизно під час розпускання бруньок берези. Жуки прогризають під корою шлюбну камеру, де паруються. Потім кожна самка (а їх може бути 1–3) прогризає поздовжній маточний хід і відкладає по його ходу яйця. З яєць вилуплюються личинки та гризуть ходи, перпендикулярно маточному. За високої щільності поселення короїда вся поверхня між корою та деревиною пронизана ходами практично на всій висоті стовбура. Небезпека збільшується, оскільки типограф розвивається у двох, а іноді трьох поколіннях на рік, а також має сестринські покоління (коли самка відкладає яйця в декілька прийомів із певним інтервалом).
Крім короїда-типографа, на ялину нападають короїд-двійник, гравер, пухнастий поліграф та багато інших короїдів, а також вусачі, довгоносики-смолюхи, златки й рогохвости, але ці види заселяють вже практично незворотно ослаблені дерева.
Заселене короїдами дерево важко розпізнати за зовнішнім виглядом. Патьоки живиці на стовбурах можуть бути не наслідком заселення дерева короїдами, а залишками реакції на старі механічні пошкодження. На підстилці чи кореневих лапах дерева, яке заселили короїди, можна побачити дрібне бурове борошно. Але після дощу його слідів не залишається. Вхідні отвори на корі мало помітні, а коли є льотні отвори, то дереву вже нічим не допоможеш. Крона заселених ялин ще певний час залишається зеленою, хоча дерево вже приречене. Заселені дерева рятувати вже пізно.
Короїд може бути уразливим для інсектицидів упродовж дуже стислого проміжку часу. Потім все життя потомства короїдів триває під корою. Якщо обприскати інсектицидами стовбур до його заселення жуками, вони заселять гілки, які неможливо ретельно обприскати. Обприскування стовбура після заселення в надії вбити жуків нового покоління також не є ефективним, оскільки жуки не живляться корою (хоча звуться короїдами) й після вильоту відразу летять до наступного дерева, які мають намір заселити. Таким чином, захист дерев ялини від короїда-типографа шляхом обприскування поверхні стовбура є дорогим і мало ефективним.
Застосування феромонних пасток може мати незаплановані наслідки. Жуки будуть летіти на запах феромона та накопичуватися на ділянці. При цьому, якщо поряд ростуть ялини, то жуки будуть не потрапляти в пастки, а заселяти доступні дерева.
Існують речовини, які називаються репеленти. Вони відлякують жуків від дерева. Водночас не просто так обробити дерево, щоб воно було повністю захищене.
Якщо поряд із вашою ділянкою росте ялина в лісі або у сусідів, а ви вирішили посадити цю породу в себе, є висока ймовірність, що до неї прилетять короїди.
Рекомендації нашої компанії:
● Поки короїди не заселили дерево, доцільно профілактично здійснити ін’єкцію інсектициду у стовбур за спеціальною технологією.
● Обробити завчасно всі стволи та крону дерева ялинок спеціальними інсектоцидами з вираженою репелентною дією для знищення феромону самок під час льотного періоду, пролити під корень протруювачами з 3-х компонентними діючими речовинами для максимального поглинання робочої рідини кореневою системою щоб препарат діяв по всіх кроні дерева за рахунок сокоруху, це допоможе знищити велику кількість короїда під час його інтенсивного харчування.
● деревам ялини треба створити найбільш комфортні ґрунтові умови. Не садити її на піску, не допускати перегріву поверхні ґрунту, здійснити діагностику щодо наявності хвороб, за необхідності обтрусити уражену хвою, відрізати пошкоджені гілки, обробити рани, застосувати фунгіцид. Ввести під корені стимулятор коренеутворення, тричі з інтервалом 2–3 тижні обробити препаратами, які підвищують імунітет.