Thank you!
We will contact you shortly
На стан дерев впливають умови середовища (склад, вологість і температура повітря та ґрунту), діяльність людини (ущільнення ґрунту, влаштування доріг і споруд, застосування добрив і пестицидів, безпосереднє механічне пошкодження), шкідливі комахи та збудники хвороб. Усі ці чинники взаємодіють, ослаблюють дерево, й воно стає сприйнятливим до пошкодження чи заселення комахами та ураження збудниками хвороб. Тому дуже важливо вчасно визначити, на який чинник можливо вплинути, щоб зберегти цінний екземпляр рослини.
Фахівці оцінюють стан дерев із використанням різноманітних макроскопічних, мікроскопічних, біологічних, фізичних і хімічних методів.
Макроскопічний аналіз здійснюють на основі симптомів та ознак
Симптоми – це зміни або порушення дерева або його частини, що відбиваються на здатності виконання деревом життєвих функцій (фотосинтезу, всмоктування вологи та поживних речовин, їх перенесення до крони) та призводять до ослаблення дерев, зменшення приросту, погіршення якості деревини, а іноді – до всихання. Прикладами симптомів пошкодження чи ураження рослин є втрата чи зміна забарвлення листя, наявність ран, некрозів і виразок на окремих частинах рослин, їхня деформація чи засихання.
Ознаки є безпосереднім проявом шкідливих організмів, які спричинили пошкодження чи ураження рослин. Прикладами ознак є наявність плодових тіл, міцелію та спор грибів, гнізд личинок комах, линяльних шкурок, екскрементів, ходів тощо, а також специфічні пошкодження рослин (скелетування, скручування, мінування листків, проточування ходів під корою, у деревині, пагонах і корінні).
Мікроскопічний аналіз
Для уточнення діагнозу здійснюють мікроскопічний аналіз хворих дерев, за якого досліджують збудників хвороб (визначають форму, розмір, забарвлення, будову органів розмноження, фізіологічні та біохімічні особливості). При цьому фрагменти уражених органів дерева вміщують у вологі камери чи на спеціальні живильні середовища, на яких прискорюється розвиток гриба чи бактерії та утворюються спори. За виглядом і певними властивостями міцелію та спор можливо точніше визначити вид збудника.
Оцінка рослин
У деяких збудників обов’язково оцінюють спеціалізацію та вірулентність стосовно різних видів рослин. Зокрема здійснюють штучне зараження рослин-індикаторів фітопатогенними бактеріями та вірусами.
Найбільш точне визначення збудників хвороб надають методи аналізу ДНК, хоча воно доволі дорогі. Водночас для практичних цілей захисту рослин часто достатньо визначити рід збудника.
Неінфекційні хвороби, пов’язані з порушенням мінерального живлення, діагностують переважно візуально за виглядом рослин, а також метлдами хімічного аналізу. Це дає змогу з’ясувати, якого елементу бракує чи він є у надлишку.
Вірно поставлений діагноз дає змогу ефективно лікувати дерево.
Замовити послугу консультації міколога-фітопатолога
Ми зв'яжемось для уточнення деталей як найшвидше!