Чому жовтіє хвоя туї і що з цим робити
Туя – вічнозелена рослина сімейства кипарисових, що має чудовий вигляд в ландшафтнім дизайні як в одиничній посадці, так і в композиціях з іншими насадженнями. Її дуже люблять садівники за невибагливість, стійкість до холоду, прекрасні декоративні якості та здатність до формувальної обрізки. А ще ця рослина добре переносить екологічну проблему загазованих міст.
Попри те, що туя рідко хворіє, все ж вона вимагає дотримання деяких правил при посадці й пересадці, регулярному догляді, поливі. Якщо за нею погано доглядати, імунітет слабшає і туя жовтіє зсередини. Як зрозуміти причину проблеми, щоб врятувати пожовклу хвою? Сьогодні про це поговоримо детальніше.
Чому жовтіє туя?
Не всі знають, проте туя, як і листяні породи, періодично звільняється від частини старої хвої. Гілочки з хвоїнками змінюють колір, коли закінчується термін їх життя. Це відбувається кожні 3-6 років, хвоя засихає та відмирає від втрати хлорофілу, але на її місці виростає нова. Тому на питання, чому жовтіють туї восени, часто відповідь проста – це природний процес оновлення. У такому випадку людина може допомогли деревцям, кущам звільнитися від сухих гілочок, хвоїнок.
Сезонна зміна кольору починається наприкінці осені в деяких сортів – Брабант, Колумна, Холструп. Таким чином рослини пристосовуються до зменшення світлового дня, холодів, їх хвоїнки набувають золотистого кольору. Весною, коли рух соків активізується, вони знову будуть мати соковитий зелений колір.
Проте якщо хвоя навесні не набирає насичений зелений колір, це значить, що справа тут не в фізіологічних особливостях, а є проблема. Існує 7 основних причин, чому жовтіє туя:
- Помилки при висадженні дерев. Неправильний вибір місця та ґрунту, адже не підходять важкі, глинисті, суглинні, піщані ґрунти. Важливу роль відіграє глибина висаджування. При сильному заглибленні чи оголенні шийки підвищується ризик утворення стеблової гнилі. Шкідлива посадка в глибокій тіні та на протягах. Якщо допущені такі помилки, дерево необхідно терміново пересадити.
- Надмірне зволоження ґрунту. Перезволоження землі може бути викликане тим, що ви переливаєте рослину або занадто високі ґрунтові води, або застій вологи спровокований поганим дренажем. Вирішити ситуацію може правильно підібраний режим поливу, пересадка деревця у відповідний ґрунт із потрібним дренажем.
- Нестача вологи. Зворотна ситуація – якщо рослини не отримує достатньо вологи, поступово жовтіють туї, сохнуть. Щоб уникнути цього, варто правильно мульчувати, дотримуватися графіка поливу – без переливу й без висушування. Забезпечити правильний полив допоможуть професійні садівники, складена ними таблиця поливу.
- Випрівання. Якщо деревця, кущі посаджені дуже близько, вони висмоктують із ґрунту всю вологу, поживні речовини, заважаючи розвиватися один одному. При цьому порушується нормальна циркуляція повітря навколо рослин. Все це призводить до того, що жовтіє туя, що робити? Виправити ситуацію допоможе правильна дистанція між деревцями (щонайменше 1 м).
- Нестача або надлишок добрив. Хвоїнки біля стовбура набувають «іржавих» відтінків, висихають? Справа може бути в тім, що деревця мають проблему з надходженням мінеральних речовин. Тобто проглядається або занадто багато добрив, або їх нестача.
- Шкідники та хвороби. Це досить стійка до хвороб рослинка, але непрофесійний догляд може призвести до зараження грибковими хворобами, до розвитку шкідників. Шкідники туї – ялівцевий і туєвий короїд, попелиця, павутинний кліщ, міль тощо. Щоб їх уникнути, потрібна регулярна профілактична обробка рослин проти хвороб, шкідників.
- Весняні опіки. Найчастіше причиною пожовтіння хвої є весняні сонячні опіки. На початку весни земля ще проморожена, коріння з неї не може витягувати вологу. Проте сонечко часто вже з лютого «пробуджує» гілки, які починають активно розвиватися, сильно виснажують, зневоднюють рослину. Наростання нових хвоїнок вимагає вологи, а її стовбур не отримує з ґрунту. Дефіцит вологи призводить до висушення хвої, пожовтіння. Особливо схильні до цього дерева, орієнтовані на південь, південний захід, тому їх необхідно укутувати матеріалом до повного пробудження.
Розуміння істинної причини проблеми, це вже крок до її вирішення. Якщо ж важко визначити, що саме не підходить рослині, краще звернутися до професіоналів. Вони правильно виконають пересадження, складуть таблицю поливу, проведуть за потреби знищення кліщів на туї, оброблення від інших шкідників, хвороб.
Що робити, коли туя жовтіє зсередини?
Отже, що робити, коли жовтіє туя, і питання стосується не природного оновлення. Насамперед варто виявити та усунути причину. Якщо коренева система не загинула, рослину можна реанімувати. Сухі, ламкі гілочки видаляють, а місця зрізів обмазують варом. У деяких випадках допомагає пересаджування на нове місце. За весняних опіків допомагає рясний полив, а також рослини «заряджають» водою з осені.
Якщо туї стали жовтіти через хвороби, комах, проводиться професійна обробка хвойних від шкідників. Усі уражені гілки видаляють, спалюють, а зрізи дезінфікуються. Важливо обробляти не тільки уражене дерево, але й всі, що ростуть поруч.
Якщо жовтіє туя навесні, коли вона правильно посаджена на родючий, добре дренований ґрунт, то ймовірно причиною є неправильний догляд. Якщо взимку жовтіє, необхідно уважно оглянути рослину. За відсутності негативних факторів не варто непокоїтися. Можливо, дерево реагує на сезонне похолодання. У холодну, морозну зиму всі молоді рослини необхідно укутувати.
Фахівці Dendro Protect, які можуть стати вашими особистими професійними садівниками, допоможуть визначити причини хвороб, проблем хвойних, листяних насаджень. За потреби звертайтеся за допомогою в висадженні рослин, догляді за ними й профілактиці, а якщо відбулось зараження – швидше звертайтеся за допомогою в лікуванні.
Тільки професійний підхід допоможе вирішити проблему правильно!